Hírek

A nyílt tudományhoz, a kutatástámogatáshoz, a kutatási integritáshoz, valamint a tudománykommunikációhoz kapcsolódó aktuális kérdéseket vitatták meg az Egyetemi Könyvtárigazgatók Kollégiumának kiemelt szakmai fórumán a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárban. A HUNOR munkacsoport célja egyebek mellett a tudományos kutatómunkát segítő szakmai együttműködések erősítése volt.

Az élelmiszeripari ágazatok kihívásairól, marketing-innovációkról és -stratégiákról, valamint az élelmiszer-gazdaságban megjelenő fogyasztói bizalom hosszú távú fenntartásának lehetőségeiről tanácskoztak a vállalati-kereskedelmi és a tudományos szektor szakemberei. A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának Gazdálkodás Konferenciáján a legújabb fogyasztói trendek bemutatása mellett megoldási javaslatokat is kínáltak az innováció érdekében.

A városban végrehajtott járműipari beruházások gyakorlati hatásait vizsgálták szakemberek a Debrecen Drive pénteki szakmai fórumán a Nagyerdei Stadionban. A rendezvényen az iparág helyi csúcsszereplői, a Debreceni Egyetem képviselői és a gazdasági érdekképviseletek vezetői vitatták meg az ezzel összefüggő legfontosabb kérdéseket. Szó esett például az aktuális beruházási és technológiai trendekről, a jövőálló oktatásról, valamint a beszállítói láncokba való bekapcsolódás lehetőségeiről.

A mesterséges intelligencia, az ipari digitalizáció, az egyetemi-ipari együttműködés, valamint a startup-ökoszisztéma legújabb trendjeit és fejlődési irányait ismerhették meg a Debreceni Egyetem Informatikai Kar kutatói a Sencsenben rendezett Chinese-Hungarian AIM csúcstalálkozón, Kína egyik legdinamikusabban fejlődő technológiai és innovációs központjában. A látogatás nyomán a jövőben széles körű szakmai együttműködés épülhet ki a DE IK és a sencseni-hongkongi innovációs és akadémiai térség szereplői között.

Tizenhárom egészségtudományi és öt társadalomtudományi témájú dolgozat olvasható abban a nemrég online megjelent kötetben, melyben az Egészségtudományi Kar hallgatói által a Tudományos Diákköri Konferencia legutóbbi kiírására elkészített kutatások kaptak helyet. A kötetbemutatón több egyetemista személyesen is bemutatta tudományos munkájának eredményeit.

Az intézményi szervezeti struktúráról, tervezett fejlesztésekről és a közösség építő erejéről is beszélt Bács Zoltán professzor, az egyetem új rektora a Campus TV magazinműsorában. Oktatás, betegellátás, innováció, sport, kultúra és a motivált jövőkép is kirajzolódik az interjúban.

Az „instant élmények” és a kontrollálatlan tartalomfogyasztás komoly kockázatot jelent a legkisebbek idegrendszerére, a technológia ma már mégsem zárható ki teljesen a kisgyerekkorból. A Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán azt kutatják, hogyan válhat a digitális eszköz passzív függőség helyett a közös játék és a mélyebb emberi kapcsolatok hídjává otthon és az óvodában egyaránt. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

A járműforgalmi változások térbeli és időbeli vizsgálata GPS-alapú adatok felhasználásával, oktatási intézmények zöldfelületi és mikroklimatikus adottságainak térképezése, valamint a 4D kataszterek magyarországi lehetőségei is szerepelnek a témák között az idei Térinformatikai Konferencián és Szakkiállításon a Debreceni Egyetemen. Az intézmény és a GeoGIS Alapítvány közös programján a következő generációs fejlesztésekkel ismerkednek a szakemberek két napon át.

Milyen gazdag múlttal rendelkezik Debrecen fürdőkultúrája, mivel jár a világ fejletlenebb részein a divatipart egyre inkább jellemző fast fashion üzleti modell, milyen volt a 90-es években a maffiavilág Dunaszerdahelyen és miként szerepeltek a Debreceni Egyetem hallgatói a MEFOB-on. Egyebek mellett erről ír a Debreceni Egyetem lapja, az Egyetemi Élet új száma.

Századik születésnapján köszöntötték a Kossuth Lajos Tudományegyetem Gyakorló Gimnáziumának (ma Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája) egykori igazgatóját, Szász Lajosnét a gimnázium nyugdíjas diákjainak éves találkozóján. Az ünneplés mellett az is elhangzott, hogy a gyakorló a Debreceni Egyetem éves felvételi eredményesség alapján létrehozott középiskolai rangsorában az első helyen végzett, ami megerősítése az iskola hosszú évtizedek óta tartó következetes és minőségi szakmai munkájának, fejlődésének.